Home / POLECANE ARTYKUŁY / ZAPALENIE DZIĄSEŁ – Wywiad z człowiekiem, który tego doświadczył – Jak sobie z tym skutecznie radzić?

ZAPALENIE DZIĄSEŁ – Wywiad z człowiekiem, który tego doświadczył – Jak sobie z tym skutecznie radzić?

zapalenie dziąseł

Dzięki temu artykułowi, będziesz wiedział co robić!

Osoby cierpiące na te schorzenia, są dość nerwowi, bo jedne z najgorszych bóli, jakie może doświadczyć człowiek, to bóle zębów, a dziąsła je przytrzymują, są to bóle nerwowe, nieprzyjemne i bardzo bolesne, przeszywające.

Jak wygląda życie człowieka z tymi schorzeniami?

Oto wywiad przeprowadzony z chorym na uporczywe zapalenie dziąseł, może i innym jego wskazówki i doświadczenie z różnymi lekami, maściami pomoże, aby to przechodzić szybciej i mniej boleśnie.

1. Co jaki czas pojawiają się te stany? To ból? Stan zapalny? Ropa? Czy ogólnie stan bólowy bez specjalnych, oprócz tego objawów?

To zależy, zazwyczaj główną przyczyną jest ból zęba i on promieniuje na dziąsło, w moim przypadku okazało się to zupełnie nie związane z zębami.

Okropny ból dziąseł pojawiał się przeważnie co dwa, trzy miesiące.

Wiem, że jeśli jest to promieniowanie na dziąsło spowodowane bólem zęba, to jedynym sposobem jest wyrwanie lub leczenie zęba. Przy bólu dziąseł nie związanych z zębami, ciężko to pomylić, bo np. przy jedzeniu czegoś zimnego, czy ciepłego, możemy to rozpoznać dokładnie, jeśli ból wzrasta to jest wina uszkodzonego zęba, jeśli natomiast ból jest taki sam, to na pewno zapalenie dotyczy tylko i wyłącznie dziąseł.

2. Czy stosuje Pan jakieś środki swoje własne, wypracowane?

Jeszcze tylko podkreślę różnicę, żeby dobrze zdiagnozować ból, od czego jest.

Ból dziąsła można zahamować za pomocą odpowiednich środków, natomiast ból zęba nie koniecznie, ale na początku choroby oczywiste jest, że można to pomylić z bólem zęba.

W pierwszej kolejności, przy pierwszym zapaleniu dziąseł, jakie mnie dotknęło, stosowałem środki przeciwbólowe, ale przy bólu bardzo mocnym, one nie radziły sobie, bo mimo tabletek ból i tak docierał i tabletki przeciwbólowe krótko-trwale działały.

Po 2 dniach na tabletkach przeciwbólowych uznałem, że należy to skonsultować z lekarzem, poszedłem do dentysty, pierwsza moja myśl – „to na pewno od zęba”, zęby okazały się zdrowe a dentysta doszedł do wniosku, że trzeba zrobić zdjęcie rentgenowskie, nie zrobiłem… potrzebna mi była pomoc od razu, ale warto zrobić.

Na początku stosowałem Parodontax cena około 15,00 zł, dentysta zasugerował, że to może być zbierająca się ropa i zlecił wykupienie maści do smarowania dziąseł z antybiotykiem, jest to maść tylko na receptę o nazwie Carident, koszt około 14 zł, inna maść, którą stosowałem  to ( żel stomatologiczny), równie dobra, nazwa:  Sachol, cena także około 14 zł, można ją kupić bez recepty.

Te maści są na bóle dziąseł, działają odkażająco i przeciwbólowo.

W moim przypadku maść z antybiotykiem o nazwie Carident zadziałała od razu, ból znikł zaraz po 10 minutach, od posmarowania. Żadne leki nie pomagały, a tu w tym przypadku za pierwszym razem, od razu poczułem ulgę. Smarowałem bolące dziąsło co 5 godzin,  po 3 dniach smarowania, wszystko przeszło.

leki zapalenie dziąseł

Kolejny ból i zapalenie dziąseł pojawiło się po pół roku, w jednym wybranym fragmencie dziąsła, na górze po prawej stronie, to nie jest tak, że to zapalenie całego dziąsła, to fragment, przy zapaleniu czuć ból, który promieniuje i bardzo często boli przy tym głowa.

Przy drugim razie zapalenie trwało podobnie, 4 dni i ta sama maść pomogła, płukałem usta wodą rozcieńczoną z płynem Dentosept, cena około 10 zł za buteleczkę 100 ml., stosowanie:  łyżeczka na szklankę wody, ciepłej wody, trzeba pilnować, aby tego nie połykać, działa odkażająco i przeciwbólowo i wpływa dobrze na dziąsła.

Przy zapaleniu smarowałem dziąsła tymi maściami 3 razy albo nawet 6 razy dziennie, często stosowałem płukanie, w zasadzie po każdym posiłku, myłem zęby pastą o nazwie Ajona, jest to rewelacyjna pasta, mała tubka w kolorze czerwonym, zwalcza już po około 10 sekundach, 99 % bakterii znajdujących się w buzi, próchnicę, zakażenia dziąseł oraz usuwa nieprzyjemny zapach z ust.

Jeśli ból powracał, to robiłem tak, że tą pastę Ajona, kładłem na palec i smarowałem na dziąsło, aby na dziąśle poleżała, nic w tym czasie nie piłem, aby tego nie zmyć. Dobrą radą jest również codzienna dobra higiena jamy ustnej, to podstawa, aby uniknąć stanów zapalnych, warto także u dentysty co pół roku poddawać się zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego.

Przez 10 lat walczyłem z zapaleniami dziąseł, mniej więcej powracały co pół roku, niekiedy nawet 3 razy w roku i trwało to od 3-5 dni.

3. Od kiedy Pan ma bóle dziąseł? Od dziecka? Czy to jest choroba dziedziczna? Nabyta po czymś? Co o tym powiedział lekarz? Jakie leki stosuje Pan, aby sobie radzić?

Zaczęło się to od zgrubienia na dziąśle i wystąpiło wtedy też mocne zaczerwienienie, bolesne w dotyku. Miałem w tym czasie kilkanaście lat.

Nie, nie jest to dziedziczne, bardziej na to mogą działać różne czynniki tj. od braku higieny, po naturalną nadwrażliwość dziąsła. Jednym z pierwszych objawów, że z naszymi dziąsłami jest coś nie tak, to pojawiające się krwawienie z dziąseł, zwykle podczas szczotkowania.

Gorsze stany też miały miejsce w tym okresie, w których pojawiała się np. ranka na dziąśle i zbierała się tam ropa, bez wiedzy lekarza wyciskałem ropę z tego miejsca, co przynosiło ulgę… wiem że tak nie wolno, ale nie mogłem inaczej, bo bardzo bolało, wygniecenie takiej ropy było pomocne, lekko igłą, odkażoną nakłuwałem, celowo to miejsce, podkreślam najlepiej samemu tego nie robić, bo można nabawić się dodatkowo zakażenia, ale wyciskanie ropy w moim przypadku przynosiło ulgę.

W kolejnym etapie choroby, doszło do czegoś takiego, że uporałem się z tym i już tylko raz do roku pojawia się ten stan, ale przed tym jakieś 2 lata temu, doszło do mocnego zapalenia dziąseł, organizm przyzwyczaił się do antybiotyku w maściach, więc i już tak on sam nie pomagał, nic w zasadzie nie pomagało, dentysta polecił antybiotyk w tabletkach, nazwa to Dalacin C, 300 mg.

dalacin C lek na zapalenie dziaseł

Dawkowanie w moim przypadku odbywało się raz co osiem godzin, w jednym dniu przypadały 3 dawki, ból ustąpił pierwszego dnia, po 6 dniach kompletnie byłem wyleczony. Czułem sam, że jest wszystko ok, i dzięki użyciu tego środka częstotliwość zapaleń spadła mi do 1 w roku a nawet w ostatnim czasie całkowicie zanikły.

Teraz jeśli ból dziąseł powróci, to od razu biorę ten antybiotyk w tabletkach. Kiedy miałem tak ogromne zapalenie, które zmusiło mnie do wzięcia czegoś mocniejszego, czyli tego antybiotyku w tabletkach, przed tym dniem odczuwałem brak ostrości widzenia, to wprawdzie była chwila, nie wiem może nawet sekunda, ale pamiętam to bardzo dokładnie i czuje, że to ma związek z tym mocnym zapaleniem dziąseł.  Nie myliłem się, na drugi dzień pojawiło się zapalenie dziąseł bardzo silne,  to mnie zmusiło do poszukiwania innego leku bardziej skutecznego i znalazłem Dalacin C, to było wybawienie.

4. Czy przy bólu dziąseł można myć zęby? Czy bolesne jest mycie zębów, czy można stosować zwykłe pasty? A jeśli można to jakie? Albo, jakie Pan stosował?

Tak, jak najbardziej, każda pasta jest dobra, ale najbardziej skuteczna jest Ajona, bo dodatkowo zawiera w sobie calcium, czyli wapń, który dodatkowo odbudowuje szkliwo zęba, silnie usuwa bakterie, inne pasty tego nie mają, doskonale pomaga przy wrażliwości szyjek zębów, jest to pasta typowo lecznicza. Parodontax, oczywiście też jest dobry, można stosować to przemiennie, kilka dni jedną, a później kilka dni drugą.

5. Czy przy bólu zębów mył Pan je szczoteczką do zębów, czy może stosował jakieś gąbeczki, gazę nasączoną, roztworami znieczulającym?

Myłem zwykłą szczotką, nie jest konieczne używanie innych rzeczy, wystarczy tylko uważać, by nie podrażnić wrażliwego miejsca.

6. Co może poradzić Pan innym na ten stan?

Wizyta najpierw u dentysty, w celu sprawdzenia zębów i ich stanu, a później wizyta u lekarza rodzinnego i prośba o przepisanie od razu najlepiej tego antybiotyku w tabletkach, jeśli to zapalenie dziąseł nie związane z chorymi zębami.

7. Czy boi się Pan, że pańskie dzieci będą miały również te schorzenie?  Od czego zacząłby Pan takie leczenie u swojego dziecka?

Nie, nie boje się, dlatego, że nie jest to choroba dziedziczna, a jeśli będą miały moje dzieci to schorzenie, to ja już wiem, jak szybko zadziałać w razie konieczności, bo ból jest okropny, wizyta u lekarza, od razu ten lek Dalacin C, oraz Carident wystarczy.

8. Czy czegoś nie powinno się w tym czasie jeść? Co drażni, podrażnia dziąsła,unikał Pan czegoś?

Nie, w przypadku dziąsła nie ma znaczenia co jesz, lub co pijesz, reagujesz na zimne czy gorące tylko mocniej przy bólu zęba, to zepsuty ząb zareaguje na jedzenie, w przypadku dziąsła wszystko czujesz tak samo, nie reagujesz jakoś specjalnie na czynniki zewnętrzne.

9. Czy to w jakiś sposób gnije? Jest przykry, niemiły zapach, na który nie ma się wpływu, co może stwarzać dyskomfort?

Nie ma zapachu w wypadku braku ropy, jest za to nie miły zapach, kiedy ona się pojawi z ujściem do jamy ustnej. Usuwanie ropy i odkażanie powinno pomóc w takim wypadku na brzydki zapach.

10. Czy stosował Pan płukanki z sody? Bo słyszałam, że są dobre na odkażanie jamy ustnej i pozbycie się przykrych zapachów?

Tak, raz zdarzyło mi się, nie ma to jednak wpływu na dziąsła, soda bardzo ładnie wybiela zęby, co do leczenia to raczej nie ma zastosowania.

 

Dziękuje bardzo za te wszystkie ważne informacje, oby przysłużyły się innym cierpiącym na to schorzenie.

Co dowiedziałam się o tej chorobie, fachowym językiem naukowym?

Według lekarzy, główną przyczyną zapalenia jest niedostateczna higiena jamy ustnej, konsekwencją zaniedbania jest namnażanie się bakterii toksycznych, które wywołują zapalenia, płytka nazębna ulega wtedy mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny, co może doprowadzić do zapalenia całego łuku zębowego, zapalenie może być również początkiem osteoporozy około-zębowej, czyli inaczej może nastąpić proces polegający na niszczeniu kości szczęki, osteoporoza niszczy kości w całym naszym organizmie.

Głównie musimy pamiętać, aby wtedy organizmowi dostarczać potrzebną ilość wapnia, już teraz wiem dlaczego pasta Ajona jest tak skuteczna, wskazane jest spożywanie wszelkich produktów mlecznych, łososia, migdałów oraz suplementów wapnia. (Ważne to jest również dla palaczy, pijących alkohol, bo te używki wypłukują z organizmu sole mineralne i witaminy, czego wynikiem jest też zły stan jamy ustnej.) 

Ważne jest czyszczenie języka, można to robić szczoteczką do zębów, pocieranie od tyłu do przodu, jednorazowo do 15 razy, powoli, w zupełności wystarczy, aby pozbyć się drobnoustrojów.

Przy krwawieniu dziąseł, pomocna jest nie tylko pasta Parodontax, ale również witamina C, jedzenie surowych warzyw również łagodzi objawy zapalenia.

Ulgę przynosi stosowanie żelu aloesowego do szczotkowania zębów, zmniejsza on odkładanie się płytki nazębnej, oraz przynosi ulgę dla dziąseł, masowanie dziąseł poprzez pocieranie palcem wskazującym, poprawia krążenie krwi.

Nici dentystyczne są rzeczą niezbędna przy zapaleniu dziąseł, łączy się to z dłuższym myciem zębów.

Łącznie pielęgnacja zębów powinna trwać od 2 do 5 minut, to bardzo ważne,  a nie jak to zwykle bywa na szybkiego kilka sekund.

Płyn do płukania jamy ustnej przy zapaleniu dziąseł jest niezbędny, można również podobny efekt uzyskać płukając jamę ustną bez połykania wodą utlenioną 3 razy dziennie, wystarczy do tego 3 % roztwór wody utlenionej wymieszany z tą samą ilością przegotowanej wody, 30 sekund płukania wystarczy, aby zahamować wzrost bakterii, które są głównym skutkiem zapalenia dziąseł.

Jeśli macie drodzy Czytelnicy jakieś doświadczenia w tym temacie, to proszę dzielcie się nimi w komentarzach, będą one pomocne innym, borykającym się z bólem, przy tym schorzeniu.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Mina Wetp

Skocz do ciekawego wodnego tła 3D na komputer, tablet, smartfon

Ilustracja Stock: Abstract water illustration 3D – water drawing 1 | Adobe Stock

UWAGA! Na blogu pojawiła się:

Polecam również podobne artykuły tj.:

ALERGIA SKÓRNA DZIECI – WAŻNE INFORMACJE!

ZMORA CIEMNOWŁOSYCH- PODRĘCZNY DOMOWY LASER DO USUWANIA TRWALE WŁOSÓW

26 komentarzy

 1. Zapalenie dziąsła to chyba najgorszy ból jaki przeżyłam, masakra. Na szczęście znalazłam dobrego periodontologa, który był w stanie nieco usmierzyć ból.

 2. Dobra witamina C powinna rozprawić się z zapaleniem dziąsła w 1 – 2 dni. U mnie sprawdza się o przedłużonym uwalnianiu jak Witamina C Molecul w ilości 4 x 500mg na dobę gdy przejdzie biorę po 500mg lub 1000mg i wystarcza żeby nie nawracało

 3. Klindamycyna zawarta w Dalacin to silny antybiotyk. Stosowana jest przy trudnych przypadkach usuwania zębów i skomplikowanym leczeniu kanałowym. Skutków ubocznych stosowania klindamycyny jest bardzo dużo, a ryzyko ich wystąpienia jest większe niż w przypadku innych substancji – np rozwój Clostridium Difficile. Pamiętajmy że stosowanie jakichkolwiek antybiotyków powoduje wyjałowienie „dobrej” flory bakteryjnej jelit, a jej odbudowa według niektórych źródeł trwa nawet kilka miesięcy. Warto więc rozsądnie podchodzić do stosowania antybiotyków, a Klindomycyny w szczególności. Antybiotyki powinny być ostatecznością.

 4. shih tzu fryzury

  dobry artykul gratuluje

 5. ثريات كريستال

  l hope to read many times any useful writes

 6. Hello blogger !! I read your articles everyday and i must say you have very interesting content here.

  Your blog deserves to go viral. You need initial boost only.
  How to go viral fast? Search for: forbesden’s tools

 7. Przy zapaleniu dziąseł nie ma co czekać na to, aż samo przejdzie przy stosowaniu domowych sposobów. Przede wszystkim należy iść do dentysty. Jeszcze nie słyszałam, żeby takie leczenie na własną rękę w 100% kogoś wyleczyło. No, chyba że ten ktoś się na tym zna, bo sam jest dentystą. :P

  • A ja słyszałam i sama się tak leczyłam i to z dobrym skutkiem… dzięki paście na paradontozę… rewelacyjna ale to co mi pomogło wcale nie musi pomóc innym więc z tym raczej do dentysty ale jeśli jest weekend czy święto albo kasy na dentystę brak, porady takowe są bardzo pomocne…

 8. witam, jetem mamą 4 letniej dziewczynki i właśnie męczymy się z tą paskudną chorobą, bo mała jest bardzo wrażliwa na ból. Płacze bardzo i nie chce wcale jeść. Męka dla mnie i dla niej. Lekarz cały czas zapisuje Nystatynę, ale dziecko uodparnia się na to. Więc co wyleczy się to wraca choroba i znowu ból i niejedzenie, chuda jest strasznie. Pomóżcie proszę.

  • Mila przykro mi ale jedynie co mogę pomóc to udostępnić takie zwierzenia i wywiady osób cierpiących na to schorzenie. Twoja mała córeczka jest w takim wieku, że nie możesz sama za dużo zdziałać, ja bym na Twoim miejscu skonsultowała to z wieloma lekarzami. Co kilka głów to nie jedna. Przekażę Twoje pytanie dalej do grup matek, może któraś pomoże i coś podpowie. Trzymaj się i zdrowia dla córci…

  • Monika Bystrzak PRZEKAZUJE INFORMACJE: Podstawa to HIGIENA, wzmocnienie odporności plus witaminy. Można użyć Tantum Verde lub Aphtin. Jeśli to naprawdę takie nawracające, to warto zbadać dziecko pod kątem różnych chorób, np. cukrzycy, chorób metabolicznych czy endokrynologicznych

 9. To prawda dentosept działa ale nie usuwa przyczyny. Odpowiednia higienizacja – na początek trzeba pozbyć się kamienia nazębnego, uzupełnić ubytki.

 10. Gwarantuję polecić ten artykuł znajomym doskonała robota.

 11. Niestety, takie dolegliwości często występują u osób z aparatami. Jednak mimo wszystko nie polecam radzenia sobie z tym problemem na własną rękę, a tym bardziej wyciskania ropy – może to przynieść ulgę, jednak bardziej szkodzi.

 12. Witam mnie też to spotkało odkąd zaczełam nosić aparat ortodonryczny to wszystko zaczelo mnie spotykac stany zapalne .Krwawienia z dziąseł kupiłamżel sachol obaczymy jak pomoże 16 stycznia mam wizytę u ortodontki .Może jakieś porady .

 13. Ja miałam do czynienia z zapaleniem dziąseł…Pomógł mi Dentosept…Pozdrawiam:)

 14. Oby mnie takie coś nigdy nie spotkało!

  • Chyba wszyscy tego się boimy Tosiu… pozdrawiam

  • Nie polecam. U mnie to dopiero początek. Wizyte mam dopiero za tydzień w środę/czwartek… Boję się, że nie leczone przez prawie półtora tygodnia, stanie się o wiele gorsze, że będę miała nie wiadomo co… Tak szczerze, to bardzo się tym martwię. Do tego dochodzą koszty za dentyste, za pasty, leki przeciwbolowe, maście, nicie… Nie jestem pewna czy mama mi to wszystko kupi. :/

 15. Ciekawe informacje. Nigdy nie miałam problemów z dziąsłami, ale kto wie….., wszystko przede mną. Pozdrawiam Mino :)

 16. Jeśli chodzi o zębowe przypadłości to przeszłam bardzo wiele, ale temat dziąseł jest dla mnie zupełnie nowy.

  • Dla mnie to też jest temat nowy Karolino… ale jak dowiedziałam się, że ludzie mogą z tym walczyć non stop i cierpieć przy tym mocno… musiałam o tym napisać i podkreślić sposób postępowania w takich przypadkach, pozdrawiam serdecznie

 17. ciekawy wywiad :) ja na szczęście nie pamiętam kiedy ostatnio miałam zapalenie dziąseł :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.