Home / LIFESTYLE / LUDZIE KTÓRYCH PODZIWIAM / W HOŁDZIE DLA – WYJĄTKOWEGO CZŁOWIEKA, PASJONATKI TAŃCÓW LUDOWYCH ORAZ KULTURY I OBYCZAJÓW POLSKICH – MGR CHOREOGRAF ŚP. CECYLII ROŻNOWSKIEJ

W HOŁDZIE DLA – WYJĄTKOWEGO CZŁOWIEKA, PASJONATKI TAŃCÓW LUDOWYCH ORAZ KULTURY I OBYCZAJÓW POLSKICH – MGR CHOREOGRAF ŚP. CECYLII ROŻNOWSKIEJ

OGROMNA STRATA DLA POLSKIEJ KULTURY ZA GRANICĄ I W KRAJU! 10 stycznia 2021r., zmarła mgr choreograf Cecylia Rożnowska- pasjonatka tańców ludowych oraz kultury i obyczajów polskich.

Zdjęcie ze zbiorów A. Kryński

Jaka to musi być silna i mocna, jak pięknie pielęgnowana w Zespole ludowym, pamięć o tak niezwykłej osobie, którą była Cecylia Rożnowska, by 8 letnie dziecko, zapamiętało na wiele, wiele lat, aż do dorosłości ten jej uśmiech, radość, wyjątkowy czar, naukę, taniec, kulturę, obyczaje i piosenki!

Zdjęcie pary tanecznej z Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna

Gdy przyjeżdżała do Olsztyna, by odwiedzić swój ukochany Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich „Warmia”, jak iskra pełna światła wchodziła na salę. Odbywało się to w Domu Kultury Kolejarz w Olsztynie. Widząc ją na sali prób, nie można było oderwać od niej wzroku. Miała piękny, ciepły głos. Wyjątkowo z wielką elegancją wypowiadała każde zdanie, każą myśl, każdą uwagę. Jak pokierować nogą, jak postawić stopę,  jak płynąć ręką jak łabędź i w jaki sposób wydobywać głos z piersi, by tworzyć widowisko, sztukę tańca nie tylko ludowego, nie tylko kolejarskiego, nie tylko baletowego ale sztukę w sztuce, kulturę.  

Zapisana trwale w kartach historii. Na zawsze ją zapamiętamy!

Cecylia Rożnowska  (Urodzona 22 listopada w Olszówce koło Rabki, zmarła 10 stycznia 2021 r., w Chicago w USA.) Wybitna postać. Zasłużony dla polskiej kultury choreograf.  Osoba mocno związana z nauczaniem oraz promowaniem tańców ludowych, które są częścią polskiej kultury w Polsce i Chicago w USA.

„Nasza Pani mgr” „Nasza Pani”, tak nazywano ją tu w Olsztynie, w Zespole Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich „Warmia”.   Cecylia Rożnowska wychowała się w rodzinie o patriotycznych poglądach. Od najmłodszych lat interesowała się historią, folklorem i tradycją. Po wojnie została słuchaczką studium pedagogicznego w Gdańsku, które ukończyła z tytułem magistra. Studia artystyczne ze specjalizacji choreografii i etnografii w Warszawie. Uczyła choreografii w Studium Choreograficznym przy Uniwersytecie Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie przez piętnaście lat.

.

Najważniejsze elementy z jej biografii:

 W 1954 r., przyjechała z Krakowa do Olsztyna, by poznać kulturę Warmii i uczyć kochać taniec ludowy, śpiew, ludzi i tradycję polską.

Olsztyn był miastem, w którym spędziła najpiękniejszy okres swojego życia. To tu przez wiele lat udało jej się zrobić wiele dla polskiej kultury ludowej.

Była członkinią Komitetu Kultury Polskiej, dwukrotnie odznaczona złotą odznaką „Zasłużonej dla Kultury Polskiej i dla Warmii i Mazur”.

Niegdyś najmłodsza radna Wojewódzkiej Rady Olsztyńskiej.

30 pięknych lat, jako założycielka i pierwszy choreograf od 1954 r., prowadziła Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich „Warmia”. (Źródło: Praca doktorancka Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Historycznego).

W późniejszych latach, będąc już za Oceanem towarzyszyła największym sukcesom Zespołu oraz stanowiła o jego repertuarze. ( Źródło: leksykon kultury ceik eu)

Pięknym wynikiem jej działań jest także przyznana w 2020 r., nagroda honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” dla zespołu „Polonia” w Chicago.

 30 lat z ogromną pasją pełniła rolę pełnomocnika Rektora do spraw kultury studenckiej na Akademii Rolniczo -Technicznej w Olsztynie. Wkładając ogrom serca miała także wpływ w rozwój studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo.

W latach 80-tych, obowiązki rodzinne i krwawiące serce matki wezwały ją na drugą półkulę. Wyjechała z Polski za Ocean do Stanów Zjednoczonych a dokładnie do Chicago.

Mimo trudnych chwil, jej serce wypełniała miłość do ojczyny, tańca, śpiewu, polskich tradycji. Nie mogło być inaczej. Musiała mieć w Chicago drugi, swój Polski, artystyczno–kulturowy, taneczny Świat! Stworzyła go!

Wielokrotnie słyszymy w różnych wywiadach, iż „tu została jej dusza”, w Północno Zachodnim Centrum Polskich Tańców i Kultury w Chicago, założonym przez nią w 1984 r. 

W Centrum PTiK, powstał Zespół Pieśni i Tańca „Polonia”. Zespół ten pod jej kierownictwem zdobył uznanie i nagrody na festiwalach folklorystycznych na całym świecie. Najbardziej niezapomnianymi krajami festiwalowymi dla Cecylii Rożnowskiej były Tajwan i Brazylia.

W dalszym etapie Zespół Polonia rozrósł się na kolejne grupy taneczno-wokalne, takie jak: Mała Polonia, Jackowo, Chopin, Krasnoludki, by już od najmłodszych lat dzieci, młodzież mogła uczyć się polskich tradycji i obyczajów w Chicago. 

W 2007 r., w tym mocno polonijnym mieście Stanów Zjednoczonych, została Marszałkiem Parady 3 majowej.

 
Jeszcze dziś słychać nadal w eterze melodie i jej piękny głos w piosenkach, których uczyła, takich jak: „Kraj rodzinny Matki mej”. Przecudna pieśń o Matce oraz piosenka zespołowa stworzona dla Zespołu Warmia.

…………………….

Gdy coś jest nie tak.

Gdy czegoś mi brak.

Gdy nie chcesz wpaść

smutku niedolę.

Pamiętaj od dziś.

Przez życie masz iść.

Nie sam, ale zawsze w Zespole.

Bo szczęście Twe tam.

Gdzie śpiewy i tan.

Radośnie i najweselej.

Tam przenieś swój krok.

Tam skieruj swój wzrok

a refren wskaże Ci cel.

Warmia, Warmia taneczny barwny krąg.

Warmia, Warmia uścisk przyjaznych rąk.

Warmia, Warmia radości naszej kwiat.

Tańczy, śpiewa, serce rozgrzewa

przez wiele, wiele, lat.

Tańczy, śpiewa serce rozgrzewa

przez wiele, wiele, lat.

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym….

Dziękujemy, że byłaś z nami!

Ps. Do tego artykułu, powstanie także szkic dla Cecylii Rożnowskiej, niebawem znajdzie się na tej stronie, proszę sledzić.

Do artykułu wykorzystano osobiste wspomnienia, byłej członki z 16 letnim stażem tańca i śpiewu w Zespole Pieśni i Tańca „Warmia”.

Ważne linki i informacje wykorzystane również do artykułu:

Dostępna w Internecie praca doktorancka Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Historycznego pt. „Działalność oświatowa i jej funkcje na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960”.

Na stronach warmia.org.pl, historia zespołu, widnieje informacja, iż od 1981 roku Zespoł otrzymał nominację od Władz Przedsiębiorstwa PKP na nazwę Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich a w latach 90-tych zmieniła się forma prawna Zespołu i zmieniła się nazwa.

Ze strony deon24.com , informacje o powstałych Zespołach Cecylii Rożnowskiej w Chicago.

Ze strony https://www.poloniawchicago.com/ap/croznowska.htm

Informacji zaczerpnieto również ze strony polonia.tvp.pl oraz leksykonu kultury ceik.eu a także ze strony gov.pl, w sprawie nagród przyznawanych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nagrodzie Kolberga.

Leave a Reply

Your email address will not be published.