Home / LIFESTYLE / DOMOWE PRANIE BUTÓW- SUSZENIE BEZ ZACIEKÓW

DOMOWE PRANIE BUTÓW- SUSZENIE BEZ ZACIEKÓW

jak prać i suszyć buty

 

Oczywiście ten wpis dotyczy tenisówek, adidasów i innych butów z materiału.

Zacznę najpierw od podstawowej części prania, od której ja zawsze zaczynam, bo niestety mając dwie córki nastolatki, zdarza mi się prać dość często ich tenisówki, teraz na przykład prałam je, bo wyjeżdżały na kolonię i to prałam w pośpiechu, bo wiadomo jak to z dziećmi, nie chcą nosić innych, więc noszą je do ostatniej możliwej chwili.

 

A później hasło: Mama wypierzesz?

A wyjazd np. jutro w nocy! :-)

 

Moje pranie i suszenie to doskonały sposób, mi się zawsze sprawdza i jestem z efektów zadowolona.

5 najważniejsze rzeczy potrzebnych do tych czynności to:

 

1. Miska

2. Odplamiacz do kolorów w płynie.

3. Woda ciepła z proszkiem.

4. Szczotka ryżowa średnia, do szorowania.

5.  Stara gazeta! :-) ona w zasadzie jest tu najważniejsza!

 

Dokładny opis:

1. Najpierw wstawiając buty do miski, zalewam je od środka odplamiaczem tak,

aby znalazł się na każdej części w środku, tam gdzie się trzyma stopę, czasem i rozlewam odplamiacz na boki, jeśli są brudne.

Ważne: To likwiduje brzydki zapach, ale i usuwa szybko i fajnie zabrudzenia, taki but musi z odplamiaczem postać z pół godzinki, proszę się nie martwić o buty, nic im się nie stanie, przypominam odplamiacz ma być do kolorów, nie do ubrań białych, (odplamiacz do kolorów jest delikatniejszy).

 

2. Po półgodzinie z samym odplamiaczem sypię proszek do prania i dodaje trochę wody ciepłej tak aby buty wyszorować szczotką ryżową i na zewnątrz i w środku.

 

3. Gdy wyszoruję bardzo dokładnie opłukam pod bieżącą wodą, dotąd aż nie będzie woda się pienić, należy bardzo dokładnie to spłukać, but nie może stać w wodzie bo większość tenisówek jest wykonana także z papieru, wtedy pod wpływem wody papier się odkleja i but może zniszczyć.

 

4. Gdy but jest już dobrze wypłukany, odsączamy go ręcznie z wody i całość buta w środku wypełniamy starymi gazetami, o dziwo, gdyby ktoś się martwił, kolorowe gazety nie farbują, więc kolor na gazecie nie przeszkadza, gazeta doskonale wsiąka wodę, dlatego but szybko dzięki temu może wyschnąć, moje buty zawsze po wypraniu stawiam na szafę wysoko, bo wtedy kumulacja powietrza tam jest dość wysoka, i buty szybko schną, but stawiamy na rozłożona starą gazetę. Pamiętamy tez o tym, aby bardzo dokładnie buty wypchać gazetą, maksymalnie jak się da.

 

5. Po całej nocy, nad ranem wyciągam z butów tę mokrą gazetę i but zostawiam jeszcze tam na szafie aby do końca wysechł, dzięki gazecie w bucie, nie ma żadnych zacieków na materiale. To doskonały sposób, ja z tego zawsze korzystam, a jeśli muszę przyspieszyć ten proces, to gazetę wyciągam szybciej i po kilku godzinach ewentualnie można but wysuszyć suszarką, to jest też sposób.

 

Skocz do ciekawego tła na komputer lub tablet

Ilustracja Stock: Vector 3D illustration – blue map grids with accents of red-orange-yellow islands or points, determinants, signposts around the ocean perspective | Adobe Stock

 

17 komentarzy

 1. A jak zacieki już powstały? Co robić?! Ratunku !

  • Wyprać kilka razy. Zastosować to samo w każdym przypadku, jeśli to biały można mleczkiem do czyszczenia zlewu takim białym, jeśli kolor to proszkiem do kolorów i szczoteczką do zębów stara która do wywalenia by poszorować. Powinno poskutkować :-)

 2. Dziękuję bardzo za poradę ! Na pewno wykorzystam sposób.

 3. No proszę, nie słyszałam nigdy wcześniej o „sposobie z gazetą” :)
  Ciekawy wpis :)

 4. Próbowałam prać podobnie. Pozdrawiam :)

 5. Ja robię to wbrew wszystkiemu, czyli wrzucam je do pralki…

  • Tak Weroniko? A mi się zawsze wydawało, że popsuję pralkę, jak je wrzucę do niej, kiedyś próbowałam i tak stukało, waliło, że szybko ją wyłączyłam i wyjęłam, a może Ty je w coś wkładasz w poszewkę czy coś tam…? Pozdrawiam i Ciebie i prowincjuszkę :-)

 6. Właśnie dzisiaj wykopałam swoje stare tenisówki i zastanawiałam się czy jeszcze coś się da z nimi zrobić. Muszę wypróbować Twoją metodę.

 7. Mina, wpis w sam raz dla mnie. Właśnie wczoraj i dzisiaj kupowaliśmy wszystkim tenisówki/trampki na wyjazd do Zakopanego i wszyscy oprócz syna mamy jasne i już się martwiłam, że pewnie będą tylko na raz, a tu proszę. Po wyjeździe wypróbuję Twój sposób, bo pewnie wszystkie buty będą do prania:)

 8. a pranie w pralce? numer z gazetami ok. Radziłabym zgodne z poglądani, tzn. prawicowe, lewicowe, kobiece, mlodziezowe:)), Mino , oczywiście żartuję:)

 9. Ciekawy sposób prania tenisówek…Pozdrawiam:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.