Home / ROZRYWKA / CIEKAWOSTKI / PROCES POWSTAWANIA SOLIDNYCH MĘSKICH SKÓRZANYCH BUTÓW – Co sprawia że są cholernie wygodne i bardzo trwałe.

PROCES POWSTAWANIA SOLIDNYCH MĘSKICH SKÓRZANYCH BUTÓW – Co sprawia że są cholernie wygodne i bardzo trwałe.

 

 

wykonanie buta 7

 

Bardzo zaciekawił mnie ten odcinek technologiczny powstania solidnych, męskich, skórzanych butów, opisuję go celowo, bo może przyda się komuś w przyszłości, może akurat mojemu synkowi? Dla mnie osobiście, takie informacje są naprawdę bezcenne, pewne patenty na coś trwałego i porządnego są olbrzymią wartością, warto znać jak powstają rzeczy w zasadzie bezcenne!

Cały proces tak dokładny, powstawania buta ma znaczenie, są to buty ponadczasowe, dlaczego?

Dlaczego wyglądają na cholernie niewygodne a jest zupełnie inaczej?

W skrócie: Różne rodzaje skóry wymienione w procesie powstawania buta, mają ogromne znaczenie, my sobie tego zupełnie nie uświadamiamy, bo skupieni jesteśmy bardziej na modzie, niż na czymś co moglibyśmy nosić latami. Jednak w niedalekiej przyszłości może się to zmienić, więc przyjrzyjmy się co takiego jest w nich niezwykłego i dlaczego właśnie tak powstają!

Jak tworzy się solidne, męskie buty ze skóry?

Część wewnętrzna buta jest wykonana ze skóry koziej. Cholewki ( górna część buta obejmująca również łydki) są wykonywane ze skóry cielęcej.

Szablon ówcześnie przygotowany buta obrysowujemy na skórze i wycinamy.

 

buty wykonanie2

Później następuje konstrukcja buta:

Obrysowuje się pod-podeszwę, która jest wykonywana ze skóry z szyi wołów, co sprawia, że z jednej strony jest stabilna a z drugiej elastyczna.

Po wycięciu trzeba ją namoczyć tylko wtedy będzie wystarczająco elastyczna.

buty powstawanie

 

Później zdrapuje się z tego kawałkiem szkła, górną warstwę skóry, dzięki temu będzie lepiej oddychać i zwiększy się komfort noszenia.

Pod-podeszwa jest wewnętrzną częścią buta, trzeba ją po tym dokładnie przytwierdzić, wbijając gwoździki do kopyta ( kopyto- patrz na samy dole objaśnienie), na niej będzie się opierał cały but.

Nadmiar skóry jest obcinana nożykiem, na koniec wybija gwoździe zaginając je na pod-podeszwę.

Kiedy już wkładka zostanie dobrze osadzona, przygotowuje się w podeszwie rowki na późniejsze szwy, robi się to ostrym narzędziem podobnym do druta wygiętego.

W między czasie zszywa się na maszynie wszystkie kawałki skóry od cholewki, tak aby powstała górna część w całości tylko do zamocowania.

 

wykonanie butów3

 

Tą zszytą cholewkę należy zwilżyć spryskiwaczem z wodą i wypudrować dzięki temu skóra stanie się elastyczna i nie przyklei do kopyta. Cholewkę teraz trzeba dobrze przybić do kopyta, nie może przekrzywiać się ani marszczyć. Musi być precyzyjnie naciągana na kopyto i dopiero wtedy mocowana gwoździkami, nie powinna być ani za mocno ani za słabo naciągnięta. Cholewka nie może mieć żadnych fałd,

Praca nad jednym butem może trwać nawet do 10 dni.

Takie buty można nosić nawet 15 lat, bo są tak trwałe.

 

wykonanie buta 4

 

Następnego dnia cholewę można już przyszyć, stosuje się do tego, przygotowuje się wtedy nici w ten sposób że nakłada się na nią smołę, to sprawi że staną się odporne na wilgoć, potem łączy się cholewę z pod-podeszwą, dla większej stabilności przymocowuje się pod to skórzaną taśmę.

Pięta nie jest wszyta ale łączona drewnianymi małymi kołkami, szew w przedniej części cholewki zapewnia jej elastyczność, zaś kołki w piecie stabilność.

 

wykonanie buta 5

 

W części środkowej, na pod-podeszwę należy, przykleić sprężysty przegub z drewna, na to nakłada się także przyklejając specjalnym klejem element wykonany ze skóry , młotkiem się to mocniej przytwierdza, a w przedniej części element wykonany z korka,  to bardzo elastyczny materiał. Po zamocowaniu tego podkleja się już właściwą podeszwę pod but, podobnie jak w przypadku innych częściach buta i tu trzeba mocno stukać młotkiem aby to utwierdzić .

 

Później należy połączyć trzy podeszwy, znów narzędziem podobnym do rylca formuje się kanał, rowek w którym zrobi się dziurki aby nićmi połączyć zszywając, zawiązując mocno i stabilnie te wszystkie trzy podeszwy razem, Każdy otwór trzeba wywiercić, ażeby to zszyć razem. Później w to miejsce zszycia nakłada się klej, klej uszczelnia szwy, skóra zaskakuje sprężystością, uciskając mocno i rozciągając skórę pod siłą, drewnianą łyżką, rowek zostaje schowany pod skórą. po tym gładzimy to pilnikiem, podeszła zostaje przygotowana pod obcas, przykleja się obcas klejem stukając młotkiem w kolejne jej warstwy, warstwa po warstwie, nadmiar warstw zostaje obcięta wyrównując dookoła nożykiem, pod wpływem ciepła dotykając zszycia i klejenia zamykają się kolejno pory skóry.

Zanim zostaną zdjęcie z kopyta muszą jeszcze jeden dzień schnąć, po 12 godzinach.

 

wykonanie buta 6

 

 

 

 

W celach informacyjnych oto akcesoria potrzebne do wykonania butów:

Szpilarek- narzędzie w postaci szpili oprawionej w rękojeść, służące do przebijania otworów w skórze dla umożliwienia szycia ( najczęściej dratwą). Używane głównie w szewstwie, kaletnictwie, rymarstwie. Inne nazwy: szpikulec, szpilard. Podobnym narzędziem jest kolec, stosowany głównie w stolarstwie.

Dratwa – gruba mocna nić wykonana z włókien lnianych lub konopnych, impregnowana woskiem lub smołą, używana głównie przez szewców, rymarzy i kaletników.

Młotek szewski – powierzchnia uderzająca obucha jest wypukłą, dostosowana do wbijania gwoździ w miękkie powierzchnie ( skórę) zamiast ściętego przeciwległego końca są wygięte ” łapki” do wyciągania gwoździ.

Kopyto szewskie- narzędzie pracy szewców, używane do formowania butów. Kopyto może być używane zarówno jako miara uniwersalna jak i przygotowane dla konkretnej osoby.

 

 

 

 

10 komentarzy

 1. Ciężki klimat

 2. Przypomniałaś mi o butach, które na zamówienie robił pewien pan w pewnej wsi i ja takie miałam, pamiętam, to były tzw korki, jaaaaaaakie były wygodne. Może kiedyś wróci moda na takie buty? Pozdrawiam Mino. :) https://z-prowincji.blog.onet.pl/

 3. na butach to ja już zęby zjadłam pisząc wywiady z Panią Marią Imielską :-) https://weronikarudnicka.pl/

 4. Ale to nie żart primaaprilisowy? Poważnie myślisz o tym, że w warunkach domowych człowiek jest w stanie sam sobie zrobić buty?
  W latach 80-tych ok, robiło się buty z dżinsu przybijanego gwoździkami do drewnianej podeszwy-koturna. Sama takie zrobiłam:) Ale ze skóry, żeby porządnie wyglądały, to chyba niemożliwe… https://helena-rotwand.bloog.pl/?smoybbtticaid=614d0d

 5. Bardzo ciekawy artykuł! W Polsce niestety popyt na tak wytwarzane obuwie jest bardzo mały (wiadomo: cena i źle pojmowany, młody kapitalizm) i większość zakładów upadło, synowie nie przejmują warsztatów po ojcach, bo nie widzą w tym przyszłości zarobkowej. Natomiast w Londynie jest taki zakład prowadzony od pokoleń, który szczyci się butami wykonanymi na zamówienie i na miarę dla najznamienitszych gwiazd teatru, kina, muzyki i wielkich sław polityki. Sam mam w piwnicy kopyto szewskie po dziadku, który jednak nie był szewcem :)

 6. Witaj
  Chciałabym mieć buty robione ręcznie i z taką dbałością, a w sklepach panuje masowa produkcja…
  pozdrawiam ciepło
  https://dobrycoach.bloog.pl/

  • Moniko ja też… ale może kiedyś spróbuję sobie takie sama zrobić, muszę tylko od Bustera pożyczyć kopyto, ciekawe jaki rozmiar ma? :-) pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published.