Home / LIFESTYLE / CIEKAWA OSOBOWOŚĆ W KOLEJNYM SPOTKANIU SZKOLENIOWYM STUDIUM ROZWOJU OSOBISTEGO W OLSZTYNIE

CIEKAWA OSOBOWOŚĆ W KOLEJNYM SPOTKANIU SZKOLENIOWYM STUDIUM ROZWOJU OSOBISTEGO W OLSZTYNIE

18

Gościem specjalnym, kolejnej sesji środowych warsztatów Studium Rozwoju Osobistego Agnieszki Ewald, był niezwykły człowiek, filozof Karol Zamojski. Przybył tu z Torunia i zdradził, że został Olsztynianinem z wyboru, bo zamierza tu zabawić dość długo a może nawet więcej niż długo.  Dlaczego nazwałam go niezwykłym? Mogłabym to opisać w dwóch zdaniach i podkreślić grubą kreską pierwsze litery, ale zostawię to Wam, moim czytelnikom i obserwatorom. Uważam bowiem, że jesteście wyjątkowo inteligentni i sami się domyślicie, oglądając sporo zdjęć…i na końcu czytając jak Karol Zamojski sam pisze o sobie.

Przyjrzyjcie się zdjęciom ze szkolenia bardzo dokładnie. Może niektórzy z was usłyszą głos Karola? :-) Albo w inny sposób go poczują, jak oddziały-wuje jego osoba na Was. Tak działa Karol… Co lepsze… sam określa, że kto choć raz wdał się w romans z filozofią, ten już nie może przestać. Mam pewno nawet swoje odczucie i podejrzewam, że nie jest tylko moje. Słuchanie Karola Zamojskiego już samo w sobie jest jak romans, tych spotkań nie ma jak ominąć, bo do nich chce się zwyczajnie gonić…

19

Co do argumentacji, bo o tym był ten szczególny kolejny warsztat.

Karol Zamojski reasumuje:

Sięgnęliśmy w analizie do kilku teorii argumentacji. Staraliśmy się nie korzystać z erystyki Schopenhauera, bowiem ta jest narzędziem raczej manipulacji niż faktyczne budowania u interlokutora świadomości potrzeb związanych z przedmiotem przekonywania.

26

Sięgnęliśmy do zasobów logicznej teorii pytań i odpowiedzi, noszącej wdzięczną nazwę erotetyki. Dzięki nim można było spróbować zrozumieć dlaczego pojawia się taka a nie inna odpowiedź na nasze pytanie. Oraz jak pytać, żeby uzyskać właściwą odpowiedź.

 

Prześlizgnęliśmy się też przez nieładną sztukę manipulacji. Kilka rad, jak wyprowadzić rozmówcę z równowagi osiągając tym samym przewagę, cały czas oscylowały wokół tematu ćwiczeniowego.

 

Wreszcie pojawiło się kilka  sugestii jak skonstruowana jest świadomość człowieka i jakie pożytki wynikają z tej wiedzy. W tym uczyliśmy się, jak właściwie analizować otoczenie naszego działania, żeby sprawnie i szybko zdobywać prawdziwą wiedzę potrzebną do ważnych i mniej ważnych decyzji.

54

W końcowej partii mówiliśmy o aktywnym słuchaniu, jako najlepszej szkole dobrego mówienia. Skuteczne słuchanie okazuje się rzeczą tyleż trudną co wyjątkowo potrzebną.

40

Kto umie słuchać, ten jest na najlepszej drodze do sukcesu. Kilka technicznych rad może stać się ważnym zasobem dla każdego mówcy, począwszy od handlowca, przez nauczyciela, po polityka.

 

41

Zabawa w argumentację zakończyła się dziwnym spostrzeżeniem, w zasadzie nieoczekiwanym przez wszystkich. Jedno jest pewne, te warsztaty wiele pokazały, kreowanie rozmowy i argumentowanie jest bardzo istotne w osiągnięciu sukcesu, ale również w przekonaniu innych do w gruncie rzeczy świadomego wyboru partnerów z którymi dyskutujemy.

Filmy wideo, krótkie urywki spróbuje także podłączyć może jutro.

Trochę więcej o Karolu Zamojskim – Jego osobiste odniesienie:

5

Jestem filozofem.  Z dyplomem i pracą magisterską o tytule, który miał być tak mądry, że nikt nie zapamięta. W efekcie nie pamiętam sam. Ale pamiętam doskonale co było w pracy i jakie badania doprowadziły do jej efektu.

Doświadczenia pracy filozoficznej wykorzystuję do dzisiaj. I będę to robił zawsze.

Pracuję od kilkunastu lat z rozmaitymi przedsiębiorstwami, instytucjami i ludźmi. Zawsze wtedy, kiedy potrzeba jakiejś pomocy. I wówczas zaczyna się prawdziwe filozofowanie: zrozumieć sens tego wszystkiego, co dzieje się w żywym organizmie przedsiębiorstwa, instytucji, zespołu, organizacji, a następnie ten sens przekuć, szukając inspiracji w największych umysłach historii, w nowe narzędzia i pomysły, które staną się katalizatorem nowego jakościowo startu. Oto moja pasja. Że trzeba sięgnąć do innych dyscyplin wiedzy – można dzięki temu uczyć się całe życie.

Odwiedzam konferencje, piszę i uczę. Uczę czasem argumentować z wykorzystaniem ciekawych rozwiązań logicznych, a czasem zrozumieć siebie lub swoje uwarunkowania, sięgając do lektur klasyków i nie klasyków antropologii filozoficznej, świadomości, teorii poznania, czy innych dyscyplin. Bywa, że także po prostu historii filozofii, czy logiki. Dlatego lubię współpracować z uczelniami. Ale z żadną na stałe.

Od kilkunastu dni jestem oficjalnie mieszkańcem Olsztyna. Nie wiem czy to ja wybrałem Olsztyn, czy Olsztyn mnie. Ale wybór był znakomity. Testowany od listopada zeszłego roku, dziś stał się w pełni świadomą decyzją. Wiosna temu pomogła.

 

DSC_0370

Dziękujemy za szkolenie, oby więcej było takich…

 

 

Pozostałe zdjęcia ze spotkania

28

16

 

DSC_0398.NEF

10

Wszelkie szkolenia organizowane przez Studium Rozwoju Osobistego proszę szukać na ich fan page pod linkiem https://www.facebook.com/Studium-Rozwoju-Osobistego-672173999578172/?fref=ts

 

 

2 komentarze

  1. Uwielbiam tego rodzaju warsztaty. W moim mieście mamy specjalne miejsce, gdzie odbywają się co miesiąc różne spotkania rozwojowe.

    • W moim mieście, co tydzień Karolino. Zapraszam do nas… Jako ambasadorka Studium mam zawsze jedną wejściówkę dodatkową, którą mogę komuś sprezentować. Jeśli będziesz miała ochotę zapraszam tu do Olsztyna. Ciebie z chęcią ugoszczę również w domu. :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.