Home / WSZYSTKIE ARTYKUŁY / ARCHIWALNE / WRAŻLIWOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ – Super półkolonie dla dzieci

WRAŻLIWOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ – Super półkolonie dla dzieci

A jednak to ON uczy JĄ w piękny sposób wrażliwości i odpowiedzialności!

Całkiem niedawno mnie olśniło…, jako rodzic czasami jestem bezsilna na zachowania swojego dziecka. Czasem mimo wielu godzin tłumaczenia i pokazywania jak należy się zachowywać i postępować, co jest ważne a co nie i tak nie jestem w stanie w zadowalający sposób nauczyć, wpoić wrażliwości i odpowiedzialności swojemu dziecku.

 

Borykając się z zorganizowaniem ciekawej i fajnej reszty wakacji dla niego, wpadłam przypadkowo na ludzi, którzy opowiedzieli mi o tym jak ich dziecko mile i pożytecznie spędziło tydzień w Stadninie koni. Nie wiedziałam, że nawet tam są organizowane półkolonie dla dzieci.

Nie zastanawiając się długo zrobiłam wszystko, aby moje dziecko mogło tam spędzić, choć mały kawałek wakacji. Zajęcia odbywały się przez jeden tydzień bez niedzieli od godz. 9.30 do godz. 14.00 z jedną przerwą na posiłek zrobiony przez rodziców w domu. Obejmowały zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące koni ( prowadzenie konia, wiązanie, pielęgnacja sierści, kopyt, czyszczenie, siodłanie, karmienie, jazda na koniu różnymi sposobami: kłusem, stępem. Oprócz tego rozpoznawanie zachowania i intencji koni i wiele, wiele jeszcze innych ciekawych rzeczy związanych z końmi).

 

Nie jeden rodzic by pomyślał, że szkoda na to kasy, bo dziecko się zanudzi a i te wszystkie rzeczy, które wymieniłam mogą wyglądać na mało przyjemne dla dziecka a nawet wzbudzić zastanowienie czy to, aby nie za ciężka praca w wakacje przy takim koniu, bo faktycznie nie jest taka lekka, ale niesamowicie ciekawa i jak się okazuje wspaniała dla dziecka.

 

Z dnia na dzień widziałam swoje dziecko tak uradowane i szczęśliwe jak wracało po zajęciach, że aż chciało mi się o tym napisać artykuł.

 

Zapisując córkę na półkolonie z końmi, najpierw myślałam o zorganizowanym dla niej czasie, który tam spędzi, później o tym, że nauczy się jeździć na koniu, czytając program półkolonii zauważyłam, że jeszcze dowie się wielu fajnych rzeczy o koniach i anatomii, ale przez myśl nie przeszło mi, że spędzając tam czas moje dziecko stanie się bardziej odpowiedzialne i wrażliwsze?

 

Zupełnie przypadkowo dałam dziecku możliwość nauki wrażliwości i odpowiedzialności. Zresztą trudno nie stać się tam wrażliwym, bo gdy patrzy się na kopyta konia i widzi jak ważna jest przy nim pielęgnacja, jak ważna jest człowieka pomoc w czyszczeniu takiego np. kopyta, które źle wyczyszczone gnije a później koń kuleje, to widząc to, dziecko uczy się samo odpowiedzialności nie tylko wrażliwości.

 

Wrażliwość dziecka w takich wypadkach jest niesamowita!

On odczuwa wszystko podwójnie, wpatrując się w oczy takiego konika…

Dlaczego chciałam właśnie o tym napisać?

Bo rozmawiając ze swoją córką po dwóch dniach zajęć w Stadninie koni zauważyłam, że zapisując ją na te zajęcia zrobiłam jedną z najwspanialszych rzeczy jakie mogłam zrobić, jako rodzic dla swojego dziecka. Dałam jej niesamowite, piękne doświadczenie, oprócz tego radość i szczęście. Pokazałam jej, choć nie ja osobiście, świat trochę inaczej niż dotychczas, nie tylko w innym miejscu, ale i w innej jego formie. Wzbogaciłam swoje dziecko o nowe wiadomości, przeżycia.

 

Gdy zapytałam czy wie, co należy zrobić aby taki konik tak ładnie wyglądał, ona z wypiekami na twarzy i szczęśliwą pełną ekscytacji buzią opowiadała mi o tym w taki szczegółowy sposób, jakby, co najmniej miała zostać weterynarzem.

 

Powiem szczerze jestem w szoku, nie spodziewałam się takiego entuzjazmu. Córka będąc w te wakacje w różnych miejscach, przebywając również na zagranicznej kolonii, mogę być pewna, że najbardziej będzie wspominać z wakacji właśnie Stadninę koni, bo tam bardziej biło jej małe serce…

Opieka, troska, odpowiedzialność wobec kogoś innego jest bezcenna i na wagę złota. Podana w ciekawej formie dla dziecka nawet w trakcie wakacji, potrafi wiele nauczyć takiego małego człowieka. Nie bójmy się jako rodzice organizować dzieciom takich właśnie wspomnień, bo one nie tylko kształcą, ale i budują pięknego i dobrego człowieka!

Artykuł dedykuje pomysłodawcom takich półkolonii …

Oby inni mogli z nich korzystać i wspominać równie pięknie zajęcia przy koniach!

 

 

Miejsce półkolonii: WOJEWÓDZTWO Warmińsko- Mazurskie

Gmina Olsztyn

Adres internetowy  www. Uwm.edu.pl/konie

 

Artykuł archiwalny https://minawetp2.bloog.pl/id,331948019,title,WRAZLIWOSC-I-ODPOWIEDZIALNOSC,index.html z 24 sierpnia 2012 r. (ubolewam, że witryna bloog na Wirtualnej Polsce już nie istnieje, została zlikwidowana. Tam miałam około 150 artykułów, które niestety nie wszystkie przeniosłam tutaj i są już nie do odtworzenia. Wielka szkoda!

kontakt:

minawetp@wp.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.