Home / WSZYSTKIE ARTYKUŁY / ARCHIWALNE / MORALNOŚĆ I PRZYZWOITOŚĆ – ORAZ ALBUM Z PRAGI

MORALNOŚĆ I PRZYZWOITOŚĆ – ORAZ ALBUM Z PRAGI

Oprócz najświeższych swoich zdjęć z Pragi (na dole artykułu),  jako albumu pamiatkowego, zaznaczyć chcę jeden z ważnych artykułów jaki pojawił się kiedyś na mom pierwszym blogu. Oto on:

EWOLUCYJNE ZMIANY DEKALOGU A MORALNOŚĆ I PRZYZWOITOŚĆ

nie_krzywdz_kN_big

Ostatnio ( czerwiec 2013 r. ) zbyt mocno zaangażowałam się w komentowanie innych artykułów dotyczących moralności dziennikarzy i mimo iż sprawa W. Fibaka i S. Latkowskiego, wywołała burzę etycznych i moralnych zachowań, postanowiłam podejść do tematu inaczej, wytłumaczyć innym jak wyglądają ewolucyjne zmiany dekalogu i czy należy się nad tym mocniej zastanowić.

 

Psychologowie ewolucyjni twierdzą, iż moralność pomagała rasie ludzkiej w przetrwaniu. Wewnętrzne przekonanie o tym, co jest dobre, a co złe pomagało ludziom, jako grupie działać bardziej spójnie i dzięki temu skuteczniej walczyć o przetrwanie, dziś na przetrwanie patrzymy już może bardziej egoistycznie, bo niszczenie innych zaczęło sprawiać niektórym z nas przyjemność.

 

Od tysiącleci zasady kodeksu etyczno- moralnego nic się nie zmieniły, nie różnią się od kodeksów czasów sumeryjskich, babilońskich, starożytnych kultur chińskich i indyjskich, greckich i rzymskich oraz od znanemu każdemu chrześcijaninowi kazania na górze, żaden nie uległ przedawnieniu, pozostała tylko kwestia jego zrozumienia i postrzegania, lecz czy każdy ją właściwie rozumie?

 

Przyjrzyjmy się słowu „nie kradnij”.

Słowo to oznacza naprawdę nie kradnij. Nie ma znaczenia czy to jest samochód na parkingu, czy długopis na biurku nienależący do nas.

Na tej samej zasadzie prywatna rozmowa ze służbowego telefonu, użycie samochodu służbowego do prywatnego celu, lub 15 minutowa prasówka po przyjściu rano do pracy jest również kradzieżą, ale to już inaczej jest przez nas postrzegane.

 

Słowo „nie kłam” oznacza, że mamy w każdej sytuacji mówić prawdę, dotyczy to wszystkich kłamstw.

 

Nakaz „nie zabijaj”, też należy rozumieć dosłownie:

Jako nie zabijanie żadnej żywej istoty, czyli jest to zakaz zabierania życia, bo to nie my je dajemy.

 

Całe zamieszanie wokół tego zakazu, spowodowało modyfikację jego znaczenia. Sztuczny podział na człowieka, którego teoretycznie nie wolno zabijać oraz na wszystko inne, co się rusza.

Fałszywego odczytania pierwotnej myśli zawartej w dekalogu, przekształciły słowa starego testamentu z „ nie będziesz zabijał” na „ nie będziesz mordował” tak, aby inni mogli nie mieć wątpliwości, o kogo lub o co chodzi w tym zakazie.

 

Najlepsze jest to, że to właśnie ten zakaz jest najbardziej nieprzestrzeganym z wszystkim zakazów.

 

Mimo zasady „ nie będziesz mordował” codziennie morduje się tysiące ludzi w neokolonialnych wojnach, polityka sprowadza śmierć głodową na miliony pozostałych, miliardy sztuk bydła, drobiu i ryb zabijanych jest, aby wyżywić rasę ludzką ewolucja dekalogu ciągle trwa i wcale nie wygląda ona najlepiej.

Przyzwoitość.

 

Przyzwoitość zajmuje bardzo ważne miejsce wśród zasad etyczno-moralnych i mistycyzm nie pomija tego aspektu. Generalna jej zasada polega na skromności i nie wyróżnianiu się wśród innych ludzi.

Dotyczyć może to zarówno sposobu ubierania się jak i zachowania, mówienia, wyrażania uczuć i emocji, nie oznacza to naturalnie, że, gdy znajdziemy się w towarzystwie gdzie panuje plugawy język, opowiada się sprośne żarty itp. Mamy się natychmiast do niego dostroić, wprost przeciwnie, mamy takiego towarzystwa unikać.

Przyzwoitość ma dużo wspólnego z kulturą, naturalnym obyciem, które zdobywamy w dzieciństwie i młodości w wyniku właściwego wychowania w domu, w szkole i w dalszym otoczeniu.

Dlatego ważne jest dla zasady przyzwoitości powiedzenie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

 

Uczciwość.

 

Sama uczciwość jest wieloaspektowa.

Życie ludzkie ma iść w parze z prawdą, unikanie kłamstwa, ścisłe unikanie zakazu kradzieży, oszustwa, przekupstwa, bezwzględnego dotrzymywania obietnic, rewanżowania się za przysługi i podarunki.

Jednym z aspektów przyzwoitości jest utrzymywanie się z własnej pracy, aby nie być ciężarem dla najbliższych i społeczeństwa ale równie ważnym aspektem jest odwaga cywilna.

 

Uczciwość to przede wszystkim przestrzeganie praw i zasad współżycia społecznego.

Postępowanie według nich zgodnie z ich literą, duchem, czyli odczytywanie ich esencji, intencji, z którą były ustanawiane.

Uczciwość nie polega na wyszukiwaniu luk w prawach i ustawach, aby znaleźć usprawiedliwienie dla mniejszych lub większych przejawów nie uczciwości.  Angażowanie adwokata, aby za nas znalazł ścieżki do obejścia prawa niewiele mają wspólnego ze znaczeniem tego słowa.

 

Uczciwość to również sprawiedliwość.

Ale sprawiedliwości nie będzie bez obiektywizmu.

Obiektywizm w stosunku do siebie, otoczenia i innych ludzi, wynika z właściwego opanowania i kontrolowania EGO, dzięki czemu widzimy sprawy takimi, jakimi naprawdę są. Co nam pozwala na właściwy osąd sytuacji.

 

Pomiędzy prawami a zasadami moralności istnieje sprzężenie zwrotne, bo liberalizacja praw odbywa się pod presją nieprzestrzeganych zasad moralnych, zaś poluzowane prawa powodują dalszy zanik moralności.

 

Prawa się zmieniają, liberalizują, ewoluują, to, co kiedyś było czynem niemoralnym i było karane, jako przestępstwo, dziś nie jest ani przestępstwem ani czynem moralnym, dlatego moralność i etyka stały się indywidualną sprawą i zamiast oceniać innych i ich czyny patrzmy na swoje życie, aby ono było wysokim standardem kulturalnym i dziedzictwem po przez dobre przykłady dla potomnych.

 

IMG_2830

Wystawa Salvadora Dalii sprawiła, że całkowicie straciłam głowę… :-) i na wygłupy mnie wzięło. :-)

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.