Home / WSZYSTKIE ARTYKUŁY / ARCHIWALNE / JAK POWSTAŁ WSZECHŚWIAT- Brakujące dane odkryte przez polskich naukowców

JAK POWSTAŁ WSZECHŚWIAT- Brakujące dane odkryte przez polskich naukowców

Jak powstał Wszechświat?

Do tej pory, jeszcze do niedawna była jedna teoria, uwzględniająca początek od Wielkiego Wybuchu, który w nagłym rozbłysku energii ponad 13,7 miliarda lat temu, zaczął tworzyć wszechświat.

W kwietniu 2014 r., polscy naukowcy w eksperymencie NICE, odkryli dalsze brakujące części tej ewolucji i jeśli to co odkryli, ta teoria sprawdzi się, odpowiedź pełna na to, jak powstał Wszechświat, jest już blisko!

 

Co dowiodły, i jakie zagadki znaczące dla nas, rozwiązały?

Jeszcze tylko wspomnę, że te odkrycie było blisko, otrzymania Nobla, ale w tej kategorii niestety wyprzedzili naszych polskich naukowców Japończycy, którzy wynaleźli Led, używany do żarówek ledowych.

 

FALE GRAWITACYJNE.jpg

 

Utrwalmy więc na razie fakty o których wiemy! Później przejdziemy do tego ostatniego odkrytego, przez polaków, elementu.

 

 

Fakty Ziemi i Wszechświata!

 

1. Wszechświat narodził się, jako niezwykle gorący i gęsty obiekt!

 

2. Zaczął powiększać się w bardzo szybkim czasie!

( Przez to możemy przypuszczać, że powiększanie się jego, trwa nadal, a czas w jakim następują decyzje choćby na ziemi, wcale nie trwają sekundę, ale może nawet pierwszą biliardową, biliardowej sekundy?)

 

 

3. Wzór Einsteina  E = mc2, zamienia masę na energię, stąd jeśli Teoria Wielkiej Unifikacji sprawdzi się, jasne będzie, że tak jak z małego kamienia można wytworzyć energię elektryczną, która może zasilić nasze mieszkanie nawet przez 100 lat, tak cała ziemia, cały układ słoneczny, cały wszechświat to ogromna ilość masy, którą także możemy zamienić na ogrom energii o niesamowitych możliwościach.

 

4. Węgiel, azot i tlen to podstawowe składniki życia.

 

5. Woda, powietrze, ogień i ziemia to 4 wielkie siły panujące na ziemi.

 

6. Oddziaływanie elektromagnetyczne, grawitacyjne, oraz tak zwane siły: mocne i słabe, to 4 wielkie siły panujące we Wszechświecie.

 

 

W programie Agaty Młynarskiej, Marcin Stolarski z Instytutu Badań Kosmicznych PAN, próbował wyjaśnić i zobrazować, w jaki sposób te niesamowite zależności i powstałe we wszechświecie zjawiska, mogą znaleźć się na jednej zwykłej wykałaczce!

Jak Wszechświat wygląda na niej, co jest za nim, przed nim i co może powstać jeszcze po za tym, może nawet dzięki nam.

 

Jedna z wielkich hipotez, z wielkich naukowych osiągnięć ostatniego wieku głosi, że Wszechświat będzie rozszerzał się wiecznie a materia będzie w nim coraz bardziej rozproszona. 

Tak naprawdę wszystko co widzimy na naszej planecie, powstało z gwiezdnego pyłu, który narodził się ponad 13,7 miliarda lat temu. 

Nasze słońce to wnuczka, pierwszego pokolenia gwiazd, które powstały po wielkim wybuchu.

 

O czym mówi, głosi teoria Wielkiej Unifikacji, co wydarzyło się po Wielkim Wybuchu?

 

1. Cztery główne oddziaływania: grawitacja, elektromagnetyzm, oraz silne i słabe oddziaływania jądrowe, po upływie jednej trylionowej, jednej trylionowej, jednej trylionowej sekundy po wielkim wybuchu były jednym pierwotnym oddziaływaniem.

 

2. Kiedy wszechświat się powiększył i ochłodził, grawitacja oddzieliła się od pozostałych trzech oddziaływań, w tym samym momencie rozmiary wszechświata zwiększyły się od ułamka promienia protonu do ponad miliarda lat świetlnych, w ciągu zaledwie ułamka sekundy.

 

3. W wyniku tego pojawiły się zarodki przyszłych struktur we wszechświecie i doszło do wyrównania temperatur.

 

4. Kiedy zaczęło się to wyhamowywać, słabe oddziaływania jądrowe, oddzieliły się od silnych oddziaływań, powstała wtedy wrząca kosmiczna zupa, złożona z cząstek i anty cząstek.

 

5. 100 sekund po Wielkim Wybuchu temperatura spadła do miliarda stopni, pod wpływem silnych oddziaływań jądrowych protony i neutrony zaczęły się łączyć, tworząc jądra deuteru (stabilny izotop wodoru).

 

6. Wysoka temperatura i ciśnienie, zapoczątkowały syntezę termojądrową, atomy deuteru zaczęły się łączyć, tworząc hel.

 

7. Już po kilku minutach 1/4 wodoru przekształciła się w hel, z którego następnie powstawały cięższe pierwiastki.

 

8. Przez setki tysięcy lat Wszechświat wypełniała kosmiczna mgła, będąca mieszaniną materii i promieniowania.

 

9. Dopiero po upływie 380 tysięcy lat od Wielkiego Wybuchu, promieniowanie oddzieliło się od materii, dzięki czemu światło mogło rozchodzić się bez przeszkód.

 

10. Zamglony wszechświat nagle się przejaśnił, a przenikające jego fotony (inaczej światło, cząsteczka nie posiadająca ładunku elektrycznego), krążą do dziś w postaci promieniowania reliktowego ( inaczej tłumacząc te słowa to mikrofalowe promieniowanie tła wszechświata).

 

11. Kiedy wiek Wszechświata osiągnął kilka set milionów lat, pod wpływem grawitacji zaczęły formować się obłoki gazowego wodoru i helu, które gęstniejąc przekształciły się w pierwsze gwiazdy.

 

12. Kiedy Wszechświat liczył około pół miliarda lat, grupy gwiazd i obłoków gazowych, zaczęły tworzyć pierwsze galaktyki.

 

13. Z czasem pod wpływem grawitacji galaktyki, zaczęły grupować się w gromady, a pierwsze gwiazdy zaczęły umierać, uwalniając z siebie ciężkie pierwiastki tj. węgiel, azot, tlen (podstawowe składniki życia).

 

14. Z po wybuchowych obłoków zawierających te ciężkie pierwiastki, narodziły się nowe gwiazdy.

 

15. 9 miliardów lat po Wielkim Wybuchu w galaktyce drogi mlecznej, z obłoku zimnego gazu, powstało nasze słońce. 

 

16. Z pozostałego gazu i pyłu wirującego w okół słońca, powstały planety układu słonecznego, a wśród nich Ziemia.    

 

 

Teraz przejdźmy do odkrycia polskich naukowców, brakującej części zagadki Wszechświata!

 

Brakująca część to Falowanie światła! Powstawanie fali, która zakrzywia nam świat, tym samym daje możliwość zobaczenia czegoś, co w rzeczywistości jest bardzo daleko i wygląda zupełnie inaczej.

 

Zacznijmy najpierw od grawitacji, bez niej nie było by falowania światła!

 

 

 

 

Dalsza część wyjaśnień, dotycząca odkrycia polskich naukowców, prezentowana przez Marcina Stolarskiego z Instytutu Badań Kosmicznych PAN.

 

Grawitacja powoduje, że ciała na siebie spadają, albo krążą w okół siebie, grawitacja również zakrzywia przestrzeń, marszczy ją i tak jak np. księżyc lata w kółko, to nam może się wydawać, że leci on właśnie na wprost. 

To grawitacja i falowanie światła ogłupia nasze wrażenie.

Jeśli dwa ciała krążą obok siebie, powoduje to falowanie przestrzeni!

 

Gdyby we Wszechświecie obok słońca, znajdowała się jakaś duża masa, a obok niej kilka planet, i gdyby słońce usunięto z tego miejsca, planety nie zorientowały by się natychmiast, musiało by upłynąć trochę czasu. Dla przykładu Ziemia odleciała by po 8 minutach, dokładnie po takim czasie, w jakim porusza się światło.

 

Odkrycie polskich naukowców polega na tym, że na samym początku nasz Wszechświat był skupiony na jednej kropeczce, czyli np. na czubku wykałaczki, gdy w krótkiej chwili grawitacja się odłamała od całości, zrobił się Wielki Błysk, nasz Wszechświat zaczął się rozszerzać, po niecałej ułamku sekundy, miał mniej więcej wielkość piłki do tenisa ziemnego, to zdarzenie miało prędkość miliard szybszą niż się porusza światło. Poszerzając się cały czas, dopiero po 380 tysiącach lat, pojawiło się światło, pojawił się błysk, który spowodował że się pojawiła fala, fala świetlna, a w tym świetle fali, fale grawitacyjne, które zakrzywiły nam świat, i to co odkryli nasi naukowcy w eksperymencie NICE, to jest właśnie błysk tej grawitacji…

 

Do tej pory mieliśmy dowód na to, co się działo 380 tysięcy lat po Wielkim Wybuchu, dzisiaj polscy naukowcy zajrzeli do tej pierwszej sekundy!

 

 

 

 

Skocz do artykułów z kategorii: CIEKAWOSTKI 

Skocz do artykułu pt.:

POKOLENIOWY DOMOWY PATENT NA …

 

Jeśli mnie nie lubisz, lub wkurza Cię ten tekst, możesz to załatwić w jeden pewien sposób! Zaloguj się do Facebooka i kliknij na NIE LUBIĘ CIĘ ;-) Link do wyrzucia: ;-P  https://www.facebook.com/pages/Blog-Miny-Wetp-Myśl-i-nawet-pisz

 

Masz zły dzień, jesteś wk….. albo ewentualnie masz dużo energii, pisz może pomogę ;-)

Kontakt do mnie:

minawetp@wp.pl

11 komentarzy

 1. magnificent post, very informative. I ponder why the
  other experts of this sector don’t understand this.
  You must continue your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base
  already!

 2. Kiedyś bardzo interesowałem się astronomią! :D To fascynujący temat! :)

 3. Ty to umiesz pisać fascynująco i o seksie i o kosmosie :)

 4. Bardzo ciekawy artykuł, warto pomyśleć o wszechświecie zamiast tkwić w codziennych problemach… czytając przez chwilę nie myślałam o pracy tylko o Twoim tekście.
  pozdrawiam
  dobrycoach.bloog.pl

 5. Powstanie Wszechświata to niezwykle fascynujący temat. Dowiedziałam się ciekawych rzeczy z Twojego wpisu.

 6. Ciekawe informacje. Myślę, że nigdy nie będzie pewności jak to było. Pozdrawiam Mino :)

  • A ja w to wierze Teresko te falowanie światła wyjaśnia wiele, bo samo to, że widzimy niektóre rzeczy w kosmosie tak jakby były blisko, bo taki jest efekt falowania tak naprawdę jest mega daleko i nikt, nigdy z nas, by nie był wstanie niczego zobaczyć, mnie te tematy fascynują,to jest niesamowite…gdybym mogła to szkolił bym się w tych tematach, chodziłam z synem na kółko astronomiczne, jak my ludzie mało wiemy, bo się tym nieinteresujemy… fizyka i chemia to podstawy tych wszystkich działań, zależności a dzieci tak nie chcą się tych przedmiotów uczyć…. albo mamy złych nauczycieli…ja już żałuję, że mam wiele ze szkoły zaległości, teraz by mi się te informacje przydały… pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published.